Здравейте,
Спомняте ли си поне един филм, в който някой от младоженците казва НЕ и побягва?
Чудили ли сте какво му е било да се изтъпанчи там и да каже НЕ?
А на другия? Как се е справил с това НЕ?
Сега да сменим темата, че стана тъжно.
Можете ли да пеете?
Чувам ли Нееее?
А можете ли да рисувате?
Чувам ли Неее?
А можете ли да казвате НЕ?
Чувам ли Неее?
Ако можете, добре е да чуете целия епизод и ако има какво да добавите, да го споделите в страницата ни във фейсбук.
Чувам ли Дааа?
Сега, не искам да си говорим как да отговорите с не на въпроса:
Слушате ли Бошлаф?
На този въпрос има само един отговор и той е ДААА.
А казах ли ви, че аз съм Деси Бошнакова, а вие сте на територията на Бошлаф? Неее. Добре, вече ви казах. Както ще ви кажа и че това е една продукция на Прокастърс.сио, които правят страхотни подкасти. Не му мислете много, чуйте ги. Казах ли ви?! Да или не.
И така, днес книгите за самоусъвършенстване са навсякъде. Дори и в подкастите. Ако потърсите източници, които да ви научат да казвате Да, ще откриете хиляди, по-точно 11 милиона и 800 хиляди резултата за 27 секунди. Успех с прочитането им. НЕ – не е възможно.
Ако сменим едното да с не и потърсим “да кажем не” резултатите са 4 милиона и 530 хиляди в рамките на 29 секунди.
Почти три пъти повече информация, за да се научите да казвате Да.
Или три пъти по-малко информация, как да се научите да казвате Не.
И понеже съм си малко напротив, ще се съсредоточа върху НЕ-то, а не върху Да-то.
Да, точно така – върху НЕ-то.
Което, ако си мислите, че е написано на английски, става – ТОЙ. А аз няма да говоря за той, а за НЕ.
Започнах с въпроси, на които, когато започнете да отговаряте с не, значи започвате да остарявате. Извинете – да помъдрявате.
Не се шегувам. Малките деца могат да пеят, да рисуват, да танцуват. После ние им казваме как очакваме да рисуват, пеят и танцуват и ако децата преценят, че не отговарят на нашите критерии, вместо да се занимават с нас, отговарят с НЕ и всичко минава мирно и тихо.
Но и за това НЕ няма да говоря. Защото колкото и да говоря, няма да ви убедя, че всеки може да рисува, но не всеки рисува така, че хората да харчат луди пари за картините му.
Не, няма да се опитвам. Вие сами ще се справите.
Искам обаче да си поговорим за НЕ-то, което не се осмелявате да кажете. Като например – знаете ли кой е Гюнтер Грас? Много често решаваме, че ще изглеждаме необразовани и кимаме в знак на съгласие, а хал хабер си нямаме.
Истината е, че няма как да знаем всичко и няма нищо срамно, ако не знаем кой е Гюнтер Грас. Аз например винаги си казвам – защото това е единственият начин да науча нещо. Ако само викам да, а всъщност трябва да кажа не, няма как да науча нищо ново.
Това усещане за незнанието като слабост ни се вменява още от детската градина. Без да си даваме сметка, че едни хора знаят едни неща, а други – други. Аз например постоянно научавам нови неща и това изключително ме радва. Просто знам, че не знам толкова много неща. И гордо си признавам с едно голямо и категорично НЕ.
Не знам дали ви се е случвало, но често едни хора смятат, че е неприемливо да ви кажат не и ви мотаят. Не ви отговарят на имейлите, на съобщенията, не ви вдигат телефона. И всичко това, защото не могат да се осмелят да кажат не.
На практика тази слабост да казваме НЕ – затормозява взаимоотношенията. Така че моля ви – следващия път, когато ви се обади някой – който иска нещо, което знаете, че няма да му дадете, съберете сили и кажете – Съжалявам, но отговорът ми е Не.
Това съвсем не означава, че вие сте лош човек. Просто в момента отговорът е НЕ.
Но ако аз очаквам вашия отговор, а вие не ми го давате, аз се надявам, че французите са прави като са казали, че липсата на новини е добра новина, и очаквам Да. А накрая получавам НЕ и съм разочарована.
Не-то е полезен отговор, Казват, че всяко не, ни приближава към Да.
Ако попитате и отговорът е Не, ще знаете къде да не търсите, което си е напредък. Великият изобретател Томас Едисън казва, че просто е открил 10 000 начина, по които нещо не може да стане. И накрая крушката е светнала.
Няма как да стигнем до верния отговор, ако се страхуваме от грешките. Или в случая от НЕ. Няма как в живота да преминем като получаваме само ДА за отговор. И колкото по-отрано се научим да казваме Не, толкова по-добре за нас и другите около нас.
И ако всичко казано дотук ви изглежда все в полза на другия, нека обърнем гледната точка и се замислим за това, колко неща можем да си спестим, ако казваме НЕ, когато НЕ е това, което искаме да кажем.
Ако отговаряме с НЕ, не заради Не-то, а защото това е верният отговор, някои хора няма да ни пишат по сто пъти. Няма да се озовем на място, което не харесваме (или поне не този път). Няма да оставяме хората да се чудят и въобще животът ще бъде доста по-лесен. Има достатъчно неща за решаване, за да си създаваме допълнителни, заради едно нищо и никакво Не..
Ако ви е трудно – просто застанете пред огледалото и си повтаряйте Не, Не, Не. Но не защото искате да станете опак човек, а защото не искате да направите нещо. Причините можете да си ги запазите за себе си.
Тук ПР в мен проговаря и ще ви кажа, че Не-то може да се каже и така, че да не ви притеснява. Любимото ми е:
Обичам те, но НЕ.
Може би се досетихте – един от най-добрите начини да кажете не е като преди Не-то кажете нещо хубаво. В зависимост от ситуацията – все ще намерите какво да измислите. И ако това ви се струва прекалено ПР-ско, можете да изложите поне 3 причини, които са ви отвели към Не-то. Така поне ще дадете полезна обратна връзка и човекът, който получава вашето Не, ще знае точно защо се е случило.
Както казват – колкото по-малко говоря (това съвсем не се отнася за мен и бошлафенето), толкова по-малко глупости ще кажа. Просто бъде кратки, без да бъдете груби.
И още един съвет – когато и да ви се налага да кажете не, кажете го така, че да си оставите вратата отворена за следващ път. Никой не знае какво ще се случи в бъдещето. Например, ако ви поканя за лектор на събитие, което организирам, просто ми кажете:
– Благодаря за поканата, но на тази дата съм зает. Ще се радвам, ако ме поканите и догодина.
Разбира се, ще кажете, че това може и да не е истина. Но винаги можете да бъдете искрени и да си оставите вратичка.
Можете да кажете, че темата не е по вкуса ви тази година, или че имате друг ангажимент. Или ако не искате да говорите на това събитие, просто да кажете, че не поемате ангажименти за публично говорене, но с радост бихте участвали в друга инициатива.
Сега, няма да ви уча как да измисляте неща. Важното е да са максимално близко до реалността, за да не ви хванат в лъжа. Или просто кажете, че по-подходящ е колегата ви… и сте готов да ме свържете с него (нея).
Не-то е прекрасна дума. Задава граници и дава свободата. В крайна сметка всички се учим и е нормално да не знаем толкова много неща. Но по-невъзпитано от НЕ-то е да не дадете никакъв отговор. От опит ще ви кажа, че колкото повече отлагате, толкова по-трудно става. Така че – право напред.
На мен ми е лесно, защото съм овен и все съм с рогата напред. Но пак от опит ще ви кажа – учи се и когато се научите, усещането е страхотно. Преди време един изпълнителен директор много държеше да се видим, защото искаше да проведа обучение на служителите му. По време на срещата той ми обясни какво да правя, какво да им кажа и как да им го кажа. Изслушах го и казах:
Благодаря за всичко, което споделихте, но не мога да го направя толкова добре, колкото вас. Смятам, че вие ще се справите отлично.
Стиснахме си ръцете и си тръгнах. Той изобщо не ми се разсърди. След време се видяхме на друго събитие и той ми каза:
Благодарение на вас, сега обучавам и колегите си от други държави. Добре, че ми отказахте онзи път.
Понякога Не-то може да свърши чудеса.
И да ви спечели приятели, защото прекалено много хора се крият и избягват да кажат Не. Не-то не е завинаги, а за момента. Няма как да знаем какво ще се случи утре. Но е изключително важно, за нас самите, да се научим да казваме Не.
И наопаки на този епизод посветен на Не-то, искам да благодаря на едни приятели, които не ми казаха НЕ- а точно напротив. Отделиха от времето си да прочетат какво съм написала, отделиха от труда си, за да дадат подаръци в подкрепа на Бошлаф:
И така, искам да благодаря на:
Аниела Цветкова
Борислав Радославов
Бисер Вълов
Габриела Кожухарова
Галина Нифору
Десислава Данкова
Ева Николова-Рашева
Еди Бошнаков
Елена Стумбова
Елеонора Димитрова
Елица Георгиева
Жюстин Томс
Ива Кръшняк
Иван Неделчев
Кремена Димова
Кристиян Михайлов
Лилия Божилова
Люба Медарова
Мадлен Янева
Мартина Апостолова
Милена Радева
Наталия Такова
Нели Андреева
Николай Минчев
Николета Свещарска
Поли Арнаудова
Сава Бобчев
Силвия Фурнаджиева
Таня Конярова
Цветелина Ненкова
Цветина Ранкова
Благодаря на всеки един от тях, че приеха бошлафа на сериозно, а не като бошлафене и го подкрепиха. В страницата на Бошлаф във Фейсбук, можете да видите и имената на компаниите, от чието име тези страхотни хора подкрепиха бошлафенето.
Ще си послужа с перифраза на текст от песента “Клетва” от филма “Вчера” и ще кажа:
Кълна се никога да не забравям вас,
с които бошлаф съм делила.
И не- няма да има този път перифраза на поговорка, но Да – ще има още една перифраза на текст от песен:
И от просяк по-беден, и от граф по-богат
аз вървя и раздавам бошлаф.
Не ми казвайте Не, когато ви поканя да изпратите любимия си епизод на Бошлаф на приятел. Поне на един.
И не ми казвайте Не, когато ви питам:
Можете ли да рисувате?
Ако не сте сигурни, че отговорът ви е Да, спомнете си историята от лекцията на Кен Робинсън. А тя е:
Едно момиченце било много палаво в часовете по рисуване, но един ден, за изненада на учителката си, било толкова кротко и така увлечено рисувало нещо, че учителката, заинтригувана, отишла и го попитала: „Какво рисуваш?“. А момиченцето отвърнало: „Рисувам портрет на Бог“. „Но, скъпа, никой не знае как изглежда Бог!“, казала учителката. „Е, след минута ще знаят!“, отговорило детето.
Можете ли да рисувате?
Даааа
Обичам ви!
Moжете да го гледате в Youtube:
Можете и да слушате епизодите в платформите:
Spotify: https://spoti.fi/324iIw4
Apple Podcasts: https://apple.co/2V2goUI
Google Podcasts: http://bit.ly/326M0dw
YouTube: http://bit.ly/2VcNTEf